Джерело rfi
Лас-Вегас (AFP) – Десяток українських стартапів з гордістю продемонстрували інновації на виставці CES у п’ятницю, прагнучи допомогти своїй країні перемогти як в економіці, так і на полі бою.
Контингент був вітаний на першому зібранні споживчої електроніки в Лас-Вегасі, тоді як російські фірми не були допущені через вторгнення Москви в Україну та триваючу війну. До конфлікту Україна була перспективним технологічним центром, але війна змусила підприємців переїхати та переглянути свої бізнес-плани. Але вони продовжували, — каже Карина Кудрявцева, менеджер проектів Українського фонду стартапів, який відправив підприємців на CES. “Це шанс з гордістю та гідністю представляти українську екосистему”, – сказала Кудрявцева.
«Ми намагаємося врятувати екосистему стартапів, змусити її розвиватися навіть під час війни».
Вона розповіла, що зараз люди в Україні зазвичай мають три роботи – рутинну роботу, волонтерську роботу та допомагають військовим чим можуть.
«Я думаю, що нашим українським друзям потрібна велика сміливість, щоб бути тут», — сказав Гері Шапіро, президент Асоціації споживчих технологій, яка керує CES.
«Вони довели, як захищаються від Росії, але вони також дуже підприємливі».
За словами Кудрявцевої, фонд стартапів робить акцент на військових технологіях, проводячи такі заходи, як хакатони дронів, де інженери обдумують ідеї, які можна швидко використати у зоні бойових дій.
«Стартапи представляють те, що вони зробили, і якщо рішення буде чудовим, вони збираються застосувати його до збройних сил і безпосередньо на поле бою», — сказала вона AFP.
Але ідеї не лише про війну – український контингент включав Nanit, невелику компанію з роботизації та пристроїв, яка навчає електроніці та комп’ютерним кодуванням, вкрай необхідним для роботи в техніці.
«Коли ми створювали стартап, ми намагалися зосередитися на дітях», — сказав AFP виконавчий директор Nanit Владислав Коновець.
«Але в найгіршому випадку ми не можемо навчати дітей на місці через ракетні атаки та все таке».
Ще розробляючи розвиваючі іграшки, Наніт навчає програмуванню солдатів на фронті. Отримані навички також зможуть допомогти бійцям знайти роботу після закінчення війни, зазначив Коновець.
«Ми однозначно підтримуємо війну, тому що це наша головна мета», – сказав Мінівець.
«Бути стартапом важко, але бути стартапом на війні в три-чотири рази важче».
Порятунок планети
Кілька українських стартапів на CES були зосереджені на порятунку планети та країни.
Releaf Paper вважався першим виробником пакетів, підносів для напоїв, ящиків для фруктів та інших паперових виробів з опалого листя. Виставлені зразки не можна було відрізнити від паперових виробів, зроблених з дерев, і, як кажуть, швидко розкладалися на землі.
Releaf планує побудувати своє перше виробниче підприємство в Європі цього року, заявив виконавчий директор Олександр Соболенко.
Війна змусила стартап бути більш ефективним і шукати ринки за межами України, оскільки місцева економіка страждає, каже Соболенко.
Стартап Rekava бере використану кавову гущу з кафе та перетворює її на чашки з кришками та упаковкою, яка легко біологічно розкладається.
Після початку війни Rekava почала виготовляти ароматичні свічки у використаній тарі з кавовою меленою. Аромати присвячені українським містам.
«Львівські свічки мають кавовий аромат, враховуючи, що там люблять каву», — розповів бізнес-директор «Рекави» Назар Трохимчук. Кримські свічки пахли виноградом.
Інша фірма, Startup Corner, дозволяє людям створювати проекти реконструкції кухонь онлайн, а потім виготовляє їх на замовлення з відновленої деревини за ціною, яка лише дещиця від нових шаф, за словами директора з продуктів Юлії Головко.
«Ми справді пишаємося тим, що демонструємо не лише наш успіх у війні, але й наш успіх у стартапах і бізнесі», — сказав Головко AFP.
За словами Кудрявцевої, стартапи, які не можуть безпосередньо допомогти у війні, волонтерять іншими способами.
Ми робимо все можливе, щоб пришвидшити це і виграти, щоб принести Україні перемогу”, – сказала Кудрявцева.